Prowadząca: Anna Derfel

Jestem zawodową tancerką, instruktorem tańca oraz krajowym sędzią International Dance Organization. Taniec jest moją największą pasją, a dzielenie się moją wiedzą z dziećmi sprawia mi wielką radość oraz daje dużo satysfakcji. Pragnę zaszczepić w nich miłość do tej formy aktywności fizycznej.

Balet

Podczas zajęć baletowych dzieci mają możliwość rozwijania naturalnej, spontanicznej potrzeby ruchu i tańca. Na rytmice z elementami baletu uczą się koordynacji ruchowej, panowania nad własnym ciałem, płynności ruchów i wdzięku. Mają okazję do improwizacji tanecznej w rytm muzyki klasycznej (i nie tylko). Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo różnią się od swoich rówieśników dzieci, które ćwiczą taniec klasyczny. Gracja, lekkość i elegancja w każdym ruchu. Instruktor baletu dąży do tego, aby lekcje wspomagały rozwój fizyczny i artystyczny maluchów. Są to zajęcia rytmiczne, które umuzykalniają dzieci. Początkowa ilość ćwiczeń techniki tańca klasycznego jest dostosowana do wieku dziecka. Udział w tych zajęciach uczy także koncentracji dostosowanej do ich poziomu rozwoju. Poprzez naśladowanie otaczającego nas świata rozwijamy w dziecku wyobraźnię oraz zdolności aktorskie. Uczymy także prostych kroczków tanecznych i choreograficznych, które pomagają w rozwoju fizycznym i orientacji przestrzennej. Pedagodzy inspirują i motywują dzieci do działania, rozwoju kreatywności i wyrazu artystycznego. Tańcząc i wykonując polecenia pedagoga, dzieci uczą się dyscypliny, która przekłada się na życie codzienne.

Balet to podstawa wszystkich tańców. Dlatego właśnie niejedna dziewczynka skrycie marzy o baletkach i tiulowej spódniczce i aby tak "lekko tańczyć na paluszkach", a nie jedna mama chce, by jej dziecko poruszało się z baletową gracją.

Program zajęć obejmuje podstawy tańca klasycznego, mini etiudy baletowe, plastykę ruchu, naukę improwizacji, ćwiczenia i korygujące postawę oraz synchronizację ruchu z muzyką. Uczestnictwo w zajęciach baletowych ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Balet rozwija wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość muzyczną i poczucie rytmu. Zajęcia wyrabiają u dzieci nawyk utrzymywania prawidłowej sylwetki, ćwiczą koordynację ciała oraz pamięć ruchową, a także płynność i harmonię ruchów. Zabawa przy muzyce klasycznej takich Mistrzów jak Czajkowski, Vivaldi czy Mozart uwrażliwia na piękno sztuki, rozwija osobowość dziecka i kształtuje jego słuch wprowadzając w świat rytmów. Zajęcia dają dzieciom także możliwość swobodnej ekspresji, własnej improwizacji muzycznej i stanowią doskonałą okazję do nabywania umiejętności współpracy w grupie.

Przedszkolaki dzięki tej formie ćwiczeń, realizują naturalną potrzebę ruchu wieku dziecięcego. Program i korzyści płynące z zajęć baletowych:

Dzieci poznają terminologię francuską przy wykonywanych ćwiczeniach

Przyswoją podstawowe pozycje w tańcu klasycznym

Jest też czas na improwizację przy muzyce i krótkie układy choreograficzne

Dzieci nabiorą nawyku delikatnego i płynnego poruszania się

Podczas zajęć pracuję z dziećmi nad rozwijaniem ciała, muzykalności, oraz utrzymywaniem poprawnej postawy (proste plecy)

Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające poszczególne grupy mięśniowe dzieci zyskują elastyczność i gibkość ciała

Dzięki zajęciom baletowym dzieci zyskują płynność ruchu, rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą pamięci (nie tylko ruchową)

Taniec klasyczny jest również korzystny dla zdrowia. Nie ma chyba żadnych innych ćwiczeń, które tak dobrze rozwijałyby naturalny wdzięk i prowadziłyby do równomiernego rozwoju mięśni. Balet sprzyja koordynacji ruchów całego ciała. Dziewczynki mają okazję spełnić marzenia o tiulowych spódniczkach i różowych baletkach - na tych zajęciach dziewczęcy wdzięk i strój jest mile widziany! :)