Prowadząca: Marta Kuśmirek

Od lat moją ogromną pasją jest taniec i ruch sceniczny. Jako aktorka czynna zawodowo wiem, jak ważna jest świadomość własnego ciała na scenie. Chciałabym móc przekazać swoją wiedzę i umiejętności młodym ludziom, którzy dopiero rozpoczynają swój rejs w tym oceanie tajemnic i niespodzianek,jakim jest świat teatru, filmu, sztuki i „showbiznesu”. Od czterech lat jestem współwłaścicielką Szkoły tańca” Baila Conmigo” .Zajmuję się choreografią i pracuję z aktorami, a także z dziećmi, doszkalając ich warsztat ruchowy. Jestem absolwentką Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, ale już jako młoda osoba interesowałam się tańcem. Przygodę tę zaczęłam w ognisku baletowym, gdzie przez kilka lat poznawałam tajniki tańca klasycznego, kolejnym etapem mojego rozwoju tanecznego był Zespół Pieśni i Tańca w Gdańsku, a także Klub Tańca Towarzyskiego „Fala”.

Po ukończeniu Studium Wokalno-Aktorskiego wyjechałam do Nowego Jorku i tam miałam okazję zapoznać się z techniką Lynn Simonson w Dance Space Center. Moja technika oparta jest na organicznym podejściu do ruchu. Przygotowuje ciało do tańca w sposób , który jest anatomicznie inteligentny i somantycznie świadomy. Każdy człowiek jest inny i działa w ramach poszczególnych parametrów układu mięśniowo-szkieletowego. To technika, która w każdym poszukuje tego, co jest anatomicznie prawidłowe dla jego organów. Uczy samodzielnego odniesienia się do ruchu przez świadomość sensoryczną i skupia się na odczuwaniu tańca.

Balet

Podczas zajęć baletowych dzieci mają możliwość rozwijania naturalnej, spontanicznej potrzeby ruchu i tańca. Na rytmice z elementami baletu uczą się koordynacji ruchowej, panowania nad własnym ciałem, płynności ruchów i wdzięku. Mają okazję do improwizacji tanecznej w rytm muzyki klasycznej (i nie tylko). Proszę zwrócić uwagę, jak bardzo różnią się od swoich rówieśników dzieci, które ćwiczą taniec klasyczny. Gracja, lekkość i elegancja w każdym ruchu. Instruktor baletu dąży do tego, aby lekcje wspomagały rozwój fizyczny i artystyczny maluchów. Są to zajęcia rytmiczne, które umuzykalniają dzieci. Początkowa ilość ćwiczeń techniki tańca klasycznego jest dostosowana do wieku dziecka. Udział w tych zajęciach uczy także koncentracji dostosowanej do ich poziomu rozwoju. Poprzez naśladowanie otaczającego nas świata rozwijamy w dziecku wyobraźnię oraz zdolności aktorskie. Uczymy także prostych kroczków tanecznych i choreograficznych, które pomagają w rozwoju fizycznym i orientacji przestrzennej. Pedagodzy inspirują i motywują dzieci do działania, rozwoju kreatywności i wyrazu artystycznego. Tańcząc i wykonując polecenia pedagoga, dzieci uczą się dyscypliny, która przekłada się na życie codzienne.

Balet to podstawa wszystkich tańców. Dlatego właśnie niejedna dziewczynka skrycie marzy o baletkach i tiulowej spódniczce i aby tak "lekko tańczyć na paluszkach", a nie jedna mama chce, by jej dziecko poruszało się z baletową gracją.

Program zajęć obejmuje podstawy tańca klasycznego, mini etiudy baletowe, plastykę ruchu, naukę improwizacji, ćwiczenia i korygujące postawę oraz synchronizację ruchu z muzyką. Uczestnictwo w zajęciach baletowych ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Balet rozwija wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość muzyczną i poczucie rytmu. Zajęcia wyrabiają u dzieci nawyk utrzymywania prawidłowej sylwetki, ćwiczą koordynację ciała oraz pamięć ruchową, a także płynność i harmonię ruchów. Zabawa przy muzyce klasycznej takich Mistrzów jak Czajkowski, Vivaldi czy Mozart uwrażliwia na piękno sztuki, rozwija osobowość dziecka i kształtuje jego słuch wprowadzając w świat rytmów. Zajęcia dają dzieciom także możliwość swobodnej ekspresji, własnej improwizacji muzycznej i stanowią doskonałą okazję do nabywania umiejętności współpracy w grupie.

Przedszkolaki dzięki tej formie ćwiczeń, realizują naturalną potrzebę ruchu wieku dziecięcego. Program i korzyści płynące z zajęć baletowych:

Dzieci poznają terminologię francuską przy wykonywanych ćwiczeniach

Przyswoją podstawowe pozycje w tańcu klasycznym

Jest też czas na improwizację przy muzyce i krótkie układy choreograficzne

Dzieci nabiorą nawyku delikatnego i płynnego poruszania się

Podczas zajęć pracuję z dziećmi nad rozwijaniem ciała, muzykalności, oraz utrzymywaniem poprawnej postawy (proste plecy)

Poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające poszczególne grupy mięśniowe dzieci zyskują elastyczność i gibkość ciała

Dzięki zajęciom baletowym dzieci zyskują płynność ruchu, rozwijają wyobraźnię oraz ćwiczą pamięci (nie tylko ruchową)

Taniec klasyczny jest również korzystny dla zdrowia. Nie ma chyba żadnych innych ćwiczeń, które tak dobrze rozwijałyby naturalny wdzięk i prowadziłyby do równomiernego rozwoju mięśni. Balet sprzyja koordynacji ruchów całego ciała. Dziewczynki mają okazję spełnić marzenia o tiulowych spódniczkach i różowych baletkach - na tych zajęciach dziewczęcy wdzięk i strój jest mile widziany! :)